JASMINE

Because reality never lives up to fantasy.

TUMBLR

Kategorier

Arkiv

I'm lonley~

Jaydon Wales

Postat i Kanada Gilla 2011-07-12 14:58 | Comments(0) |

CELEBRITY

Postat i Kanada 2011-06-11 23:12 | Comments(0) |
Känner att det var länge sedan jag skrev något om Kanada nu, so here we go. Artister från Kanada. Det är faktiskt ganska många kända sångare som kommer från Kanada, här har vi fem av dem.


Övre raden från vänster: Drake, Bryan Adams och Billy Talent.
Nedre raden från vänster: Justin Bieber, Celiné Dion och Shania Twain.

Homoäktenskap

Postat i Kanada Tankar 2011-06-09 12:07 | Comments(1) |
Kanada var de tredje landet att tillåta homoäktenskap, vilket de gjorde år 2005. Beslutet genomfördes då trots stora protester, framför allt från äldre människor som bodde på landet (haha). Unga storstadsbor var de som var mest positiva till beslutet, vilket kanske inte var så oväntat. Gammal nyhet, nytt inlägg. Allt med Kanada är intressant. 
Vad tycker ni om homoäktenskap, för eller emot?

Ridande Poliser

Postat i Kanada 2011-06-08 21:07 | Comments(0) |
En sak som Kanada är känd för är dess ridanda poliser. de har givetvis även vanliga poliser i vanliga polisbilar, men poliser på häst är definitivt roligare och unikare.


Här har vi två poliser på häst, i Vancouver.

Alberta

Postat i Kanada 2011-06-07 17:34 | Comments(0) |
Här kommer mitt andra inlägg om Kanadas delstater, och idag ska jag skriva om provinsen Alberta! Alberta ligger alldeles bredvid Brittish Columbia som jag skrev om i detta inlägget: http://heartbeat.favs.se/2011/06/british-columbia-bc-.html

GEOGRAFI
Alberta är Kanadas fjärde största provins. I väster gränsar Alberta till provinsen British Columbia, i norr gränsar den till Northwest Territories, i öster gränsar den till provinsen Saskatchewan och i söder gränsar den till den amerikanska delstaten Montana. Albertas huvudstad Edmonton ligger ungefär i provinsens centrum. En annan storstad i Alberta är Calgary, även kallad oljehuvudstaden. Alberta har ett invånarantal på drygt 3,7 miljoner, och en yta på cirka 661 848 kvadratkilometer.

  

KLIMAT & VÄDER
Alberta har ett torrt klimat med heta somrar och kalla vintrar. Denna provins är känd för sina prärier och även för Rocky Mountains (Klippiga bergen), som går genom västra Alberta vid gränsen till grannprovinsen British Columbia. Här nedan på bilden kan ni se hur bergskedjan Rocky Mountains går!


EDMONTON
Edmonton är den nordligaste storstaden i Kanada och den femte största staden i hela landet. Denna stad är hem till ungefär en miljon människor, på en yta av cirka 700 kvadratkilometer. Ett måste när man är i Edmonton är att att besöka det enorma West Edmonton Mall, som jag har skrivit om i ett enskilt inlägg tidigare (http://heartbeat.favs.se/2011/06/west-edmonton-mall.html). Även denna stad har en egen flagga som ni kan se nedan, och under bilderna på flaggan kan ni se två bilder på den vackra staden Edmonton.

}} }} }}

  


ALBERTAS FLAGGA:

  

ÖVRIGT
Slutligen vill jag berätta om en av Albertas floder, som heter Moraine Lake. Den ligger i Banff National Park, vilket är Kanadas äldsta Nationalpark och som ligger vid Klippiga bergen. Det som är speciellt med denna flod (Kanada har väldigt många floder), är dess fantastiska blåa färg och även dess otroligt vackra omgivning i Klippiga bergen. Så jag avslutar detta inlägg med två otroligt vackra bilder av Moraine Lake.

 

Om någon vill ha källa så är det bara att lämna en kommentar om det som vanligt!

Leave forever, it's now or never

Postat i Kanada Música 2011-06-04 23:33 | Comments(0) |

Ikväll säger jag godnatt med denna underbara låt av Genesis, lyssna på texten. 
Helt fantastisk, och jag kan verkligen leva mig in i den..

Vancouver

Postat i Kanada 2011-06-04 17:35 | Comments(1) |

British Columbia (BC)

Postat i Kanada 2011-06-04 14:21 | Comments(0) |
Jag ska som sagt skriva ett inlägg om varje delstat i Kanada, och jag tänker börja med en provins i sydvästra Kanada: British Columbia (BC).

Provinsen British Columbia, som är känd för sin vackra natur, blev Kanadas sjätte provins år 1871. Det är den femte största delstaten till ytan (tredje största provinsen) och den tredje mest befolkade delstaten. Provinsen yta är 944,745 kvadratkilometer stor, vilket till exempel gör den fyra gånger större än England. Folkmängden ligger på ungefär 4,5 miljoner människor. Här finns massor av nationalparker för såväl turister som kanadensare att besöka. Här finns även vackra stränder, shoppinggallerior och skidor. Här finns helt enkelt något för alla!



GEOGRAFI
British Columbia är alltså Kanadas västligaste provins, som tar upp hela västkusten mor Stilla Havet. I nordväst gränsar den till den amerikanska delstaten Alaska, i norr gränsar den till Northwest Territories, i öst gränsar den till provinsen Alberta och i söder gränsar den till de tre amerikanska delstaterna Washington, Idaho och Montana. British Columbias huvudstad Victoria ligger i den södra delen av Vancouver Island (Vancouverön). Provinsens största stad heter Vancouver och ligger på fastlandet i provinses sydvästra hörn. Hela 56% av provinsens area är täckt av enorma skogar, så att svenskar kan känna sig hemma hehe.

  

FLAGGAN
De fyra vita vågiga och tre blå vågiga linjerna symboliserar provinsens placering mellan Stilla havet (Pacific Ocean) och Klippiga bergen (Rocky Mountains). Kvällssolen representerar det faktum att British Columbia är Kanadas västligaste provins. Unionsflaggan återspeglar brittiska härstamning, medan kronan i mitten av flaggan representerar Kanadas kungafamilj. 


VÄDER & KLIMAT
British Columbia har Kanadas mildaste klimat. Somrarna är varma, men inte heta. Vintrarna är milda och regniga, med lite snöfall ibland. Klimatet kan dock variera enormt mycket inom provinsen, med allt från alpin till tundra eller öken till kustlig regnskog. En rad bergskedjor finns även i provinsen, t ex Klippiga bergen i öst och "Coast Mountains" på Vancouver Island i väst.

  

VANCOUVER
Vancouver är som som sagt British Columbias största stad, men även hela landets tredje största stad. Det är även den mest befolkade staden i västra Kanada, vilket är fullt förståeligt med dess 2,5 miljoner invånare (räknat med hela storstadsområdet). Vancouver är omgivet av vatten på tre sidor, och har ett av de mildaste klimaten i Kanada. I år (2011) utsågs Vancouver till den bästa staden i världen att leva i då det kommer till livskvalitet. Vancouver är staden du kan ägna dig åt både skidåkning och havsbad under samma perioder av året, rätt fantastiskt om du frågar mig! En annan sak som kan vara rolig att veta är att staden fått sitt namn efter Captain Vancouver. Vancouver har även en egen flagga som ni kan se på bilderna nedan. Se även det helt fantastiska klippet under flaggorna, this is Vancouver! (Använd helskärmsläge, ascoolt.)



ÖVRIGT
- Provinsen har även ett eget motto som säger "splendor without diminishment".
- Det officiella språket i British Columbia är engelska.
- Det har bott människor i denna provins i över 7000 år.

Det finns egentligen hur mycket mer som helst att skriva om denna fantastiska provins, men jag har lite saker att ta itu med nu. Så detta får räcka för denna gång. Om det är någon som vill se källor osv, så är det bara att skriva en kommentar om det.

Oh, Canada

Postat i Kanada 2011-06-03 19:47 | Comments(2) |
As you guys know, I'm kinda in love with Canada. Så jag har bestämt mig för att skriva om Kanadas 13 delstater, varav 10 är provinser och 3 är territorier. Jag kommer att skriva ett inlägg om varje delstat, och det kommer alltså bli 13 inlägg! Har dock inte bestämt om jag ska skriva på svenska eller engelska än, det kanske blir en blanding. Vem vet? Dessa är i alla fall de 13 delstaterna:

Provinser:
- Alberta
- Brittish Columbia
- Prince Edward Island
- Manitoba 
- New Brunswick
- Nova Scotia
- Ontario
- Quebec
- Saskatchewan
- Newfoundland

Terretorier:
- Nunavut
- Northwest Territories
- Yukon Territory


More coming up..

För få män

Postat i Kanada 2011-06-03 10:49 | Comments(1) |
För varje 100 kvinnor i Kanada, i åldersgruppen 15-64 år, finns 102 kvinnor. Det kan faktiskt skapa rätt stora problem. Det finns dock några provinser där det finns fler män än kvinnor, men om man ser till antalet för hela Kanada så har kvinnorna alltså övertaget. 

Number of Males/Females in Canada: 15 – 64 Age Group

PlaceTotal MalesTotal FemalesTotal People
Canada107315501096626021697805
Newfoundland and Labrador174105182875356975
Prince Edward Island445754710591685
Nova Scotia305915322900628815
New Brunswick248350255755504110
Quebec259218526211455213335
Ontario407933042209708300300
Manitoba378450382885761340
Saskatchewan314210316945631155
Alberta116466511407552305425
British Columbia139377014403002834075
Yukon Territory111601120522365
Northwest Territories152301434529570
Nunavut9595907018660

2006 Census, Statistics Canada

Källa: http://www.canadafacts.org/too-few-men-in-canada/