JASMINE

Because reality never lives up to fantasy.

TUMBLR

Kategorier

Arkiv

För få män

Postat i Kanada kl. 10:49 03 Jun | Kommentarer (1) |
För varje 100 kvinnor i Kanada, i åldersgruppen 15-64 år, finns 102 kvinnor. Det kan faktiskt skapa rätt stora problem. Det finns dock några provinser där det finns fler män än kvinnor, men om man ser till antalet för hela Kanada så har kvinnorna alltså övertaget. 

Number of Males/Females in Canada: 15 – 64 Age Group

PlaceTotal MalesTotal FemalesTotal People
Canada107315501096626021697805
Newfoundland and Labrador174105182875356975
Prince Edward Island445754710591685
Nova Scotia305915322900628815
New Brunswick248350255755504110
Quebec259218526211455213335
Ontario407933042209708300300
Manitoba378450382885761340
Saskatchewan314210316945631155
Alberta116466511407552305425
British Columbia139377014403002834075
Yukon Territory111601120522365
Northwest Territories152301434529570
Nunavut9595907018660

2006 Census, Statistics Canada

Källa: http://www.canadafacts.org/too-few-men-in-canada/

Annons:

Kommentarer

Skriv En Kommentar